Wiosna już na dobre rozkręciła się za oknem, a w naszej fundacji przez ostatni czas powstało mnóstwo urzekających przedmiotów rękodzielniczych, nawiązujących do tej pięknej pory roku.

 

Zwyczaje zaczerpnięte z wiosennej przyrody

Dawniej, kiedy nie było tak różnorodnych możliwości dekoracji jak obecnie, wykorzystywano tworzywa zaczerpnięte z przyrody takie jak gałązki, czy trawy.

 

Najbardziej znane i wykorzystywane do dzisiaj są oczywiście gałązki wierzby, czyli bazie, które są jednym z podstawowych elementów palmy, święconych z Niedzielę Palmową. Dawniej wierzono, że połknięcie poświęconej kuleczki bazi miało chronić przed chorobami płuc, gardła i różnymi rodzajami bólu. Ma to swoje uzasadnienie w medycynie naturalnej, gdyż kora wierzby rzeczywiście działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

 

Bazie nie raz nazywane są też „kotkami”. Wzięło się to prawdopodobnie z legendy, w której rosnąca nad rzeką wierzba uratowała przed utonięciem kilkoro maleńkich kociąt, które wpadły do wody, biegając za motylami. Drzewo zanurzyło gałązki w rzece, a kotki z ich pomocą przedostały się na brzeg. Na pamiątkę tego wydarzenia gałązki wierzby pokrywają się wiosną puchatymi kuleczkami, które przypominają futerko kocięcia.

 

Wiosenna pomysłowość naszych podopiecznych

Obecnie nasi podopieczni mogą pozwolić sobie na różnorodne pomysły. Dzięki naszym bogato wyposażonym pracowniom oraz pomysłowym instruktorom w ostatnim czasie powstało mnóstwo ciekawych prac. Nawiązują one do budzącej się i tętniącej życiem, wiosną przyrody. Z rąk naszych seniorów wyszły np. niezwykłe motyle czy ważki.

Przy użyciu gliny można stworzyć  także kwiaty, tworząc łodyżkę np. z drucika. Kwiaty można zrobić wykorzystując podstawowe techniki origami. W ten sam sposób nasi podopieczni wykonali ptaki, czego przykładem jest łabędź na poniższym zdjęciu.

 

 

Techniką papierową zostały ostatnio udekorowane także szkatułki. Jest to metoda rękodzieła zwana quilling. Więcej o tych zajęciach już wkrótce.

Niezwykłe wrażenie sprawiają wiosenne witraże wykonane ze szkła. Ich piękno zostaje szczególnie podkreślone, gdy powiesi się je w oknie i promienie  słoneczne zaczną przez nie przeświecać.

 

Bardzo oryginalną, ciekawą techniką w naszej fundacji jest druk 3D. Więcej na temat tego rodzaju rękodzieła pisaliśmy już wcześniej (link: https://fundacjarodzin.pl/milosc-kwitnie-z-drukiem-3d/ ). W ostatnim czasie w ramach warsztatów z druku 3D pojawiły się bardziej gorące klimaty niż wiosenne, ale kolorowe żyrafy mogą pasować w końcu nie tylko latem.

Zdarza się, że niektóre rękodzieło nasi podopieczni tworzą indywidualnie. Do takich dekoracji należą te uszyte przez jedną z naszych Seniorek tulipany.

 

Również nasze Świetliki wykonały ostatnio coś wiosennego – ciekawe, kolorowe mozaiki kwiatów ze szkła. Przyznacie, że choć wykonanie ich wydaje się proste, po ułożeniu różnorodnych, kolorowych szkiełek, tworzą one niesamowite barwy.