W przyszłym tygodniu czekają nas dwa ważne wydarzenia, związane z zakończeniem półrocznego projektu skierowanego dla osób powyżej 60 roku życia „Seniorzy seniorom”, czyli naszych pierwszych tego typu działań z seniorami. Jak planujemy ukoronować ten czas? Na pewno ze smakiem!

Przypomnijmy. Projekt „Seniorzy seniorom” miał za zadanie zgromadzić 25 uczestników, którzy uczestnicząc w działaniach poszczególnych pracowni artystycznych będą poznawali różne techniki pracy, rozwiną nowe pasje, poznają nowe osoby, zintegrują się i przygotują, do działań na rzecz społeczności lokalnej. Za nami 3 miesiące intensywnych działań w pracowniach: rękodzieła, ceramicznej, witrażu, teatralnej i fotografii. Jednak cały czas, seniorom towarzyszyła pamięć o tych, którzy w projekcie nie wzięli udziału – samotnych, schorowanych, opuszczonych seniorach. I to właśnie dla nich przeznaczona jest część tego, co stworzyli w pracowniach. Witrażowe i ceramiczne aniołki, świąteczne bombki z włóczki będą pakowane do świątecznych paczek i rozdane…

Właśnie, tutaj dochodzimy do pierwszego wydarzenia podsumowującego, czyli spektaklu teatralnego.spektakl-teatralny-seniorzy Grupa uczestniczek tego warsztatu przygotowała krótkie przedstawienie „Dobro jest dla każdego”, które zostanie zaprezentowane 7 grudnia w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Świętochłowicach, o godz. 17.00. Wtedy też podopieczni tego miejsca zostaną obdarzeni świątecznymi prezentami. Warto nadmienić, że grupa teatralna pracowała w nietypowej dość formie, gdyż zaprezentuje się techniką czarnego teatru. Nasze aktorki, a może precyzyjniej ich rekwizyty, zabłysną na scenie w świetle ultrafioletowym. Z pewnością będzie to dla wielu widzów nowym doświadczeniem.

Grupa fotograficzna szukała natomiast ujęć, na których widać, jak starsi są dla innych aniołami. Zarówno wśród swoich dawnych fotografii, jak i szukając całkiem świeżego spojrzenia w czasie warsztatów czy codziennych wyjść, wycieczek, spotkań. Z kolei ich praca oraz praca pozostałych pracowni zostanie przedstawiona w ramach wernisażu w siedzibie naszej fundacji 9 grudnia. Oprócz wystawy fotograficznej zobaczyć będzie można efekty pracy pozostałych pracowni. Cudowne i barwne witraże, niepowtarzalna ceramika użytkowa, wykonane własnoręcznie ozdoby z rafii, tektury i nie tylko oraz wykonane przez grupę teatralną rekwizyty. To wszystko będzie zdobiło fundacyjne wnętrza.

wernisaz-seniorzyTę uroczystość rozpoczniemy o godzinie 16.30 w Świętochłowicach. Zapraszamy serdecznie nie tylko rodzinę i przyjaciół uczestników projektu, ale także wszystkich zainteresowanych amatorką sztuką, pracą z seniorami i tych, którzy są zwyczajnie ciekawi jak działaliśmy w ramach projektu.

Wśród zaproszonych gości są nie tylko lokalne media, ale również Urzędy Miast, z których pochodzą nasi uczestnicy.

Mamy więc nadzieję, że seniorzy zakończą te działania – bo swoją artystyczną przygodę, jak zapowiadają chcą kontynuować – wśród ciepłej, rodzinnej atmosfery i z poczuciem, że senior naprawdę może wiele! Nasze panie i panowie są tego cudownym przykładem.

Do zobaczenia.