To już końcowy etap warsztatów prowadzonych dla pierwszej części grupy, biorącej udział w projekcie. Im dalej – tym głębiej. Czas zerknąć, jak minął tydzień w pracowni artterapii.

Człowiek całe życie, czy chce czy nie chce porównuje się do innych. Ważne, by krytyka i wnioski były budujące, konstruktywne. Jednak tak naprawdę to, jak patrzymy na innych jest bardzo mocno podyktowane tym jak postrzegamy siebie. I właśnie na tym skupiono się w czasie ostatniego tygodnia zajęć.

Maskami skrywamy emocje, czasem pozujemy na kogoś kim chcielibyśmy być lub chowamy się za nimi dla poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, zrozumienia. Symbol maski, był mocnym elementem warsztatu. Cały proces jej tworzenia, zezwolenie komuś na dotykanie twarzy, na zakrycie oczu, ust… to wbrew pozorom nie tak proste, jednak często bardzo oczyszczające. Symbol maski, pozwolił uczestnikom spojrzeć na siebie na nowo.

Nie brakowało też innych ćwiczeń, które zwracały uwagę na to, jak postrzegamy w życiu innych.

Ważne by mieć w życiu tę świadomość. Wzrok, to nie tyko zmysł. Wzrok to środek naszej komunikacji, przekazu emocji, który może zarówno podnieść kogoś wysoko, ale też sprawić, że upada się nisko.

10 11