To był projekt pełen zaskoczeń. I taki był rownież wernisaż podsumowujący kilkumiesięczne działania. Śmiało możemy krzyknąć: Brawo WY – Seniorzy! Bo mimo tej trudnej sytuacji jaką zgotowała wam pandemia – stanęliście na wysokości zadania!

29 grudnia fundacyjna siedziba wypełniła się dziełami sztuki, łączącymi nowoczesne technologie z klasyką, przedstawiające świat tradycji ale też świeżego, współczesnego spojrzenia na twórczość.
Wernisaż pozwolił zgromadzić i zaprezentować to, co powstawało od lipca w 4 pracowniach projektowych – ceramiki, fotografii, druku 3D oraz multimedialnej. Prace były inspirowane między innymi wyjazdami realizowanymi w ramach inicjatywy – do Rzeszowa i Krosna, Wrocławia oraz Warszawy, gdzie seniorzy mieli okazję zwiedzać wyjątkowe miejsca niejako podróżując w czasie.

W każdej z pracowni uczestnicy mieli możliwość nie tylko poznać tajniki tworzenia w danej dziedzinie, ale także współtworzyć ostateczny kształt prac wernisażowych, a co najważniejsze w tym projekcie – mieszać ze sobą różne dziedziny.
Tak powstała między innymi „Syrenka Warszawska”, która najpierw ulepiona została z gliny na zajęciach ceramiki, a następnie zeskanowana i wydrukowana na drukarce 3D na zajęciach z nowych technologii. Efekt piorunujący! Jak zresztą każda z prac, którą oglądać można było na wernisażu.

Grupa fotograficzna zadbała o piękną fotorelację, natomiast multimedialna stworzyła pod okiem swoich instruktorów film relacjonujący przebieg projektu. Zobaczyć można go na naszym profilu YouTube TUTAJ.

Jesteśmy bardzo wdzięczni seniorkom oraz seniorom biorącym udział w projekcie, a takżę calej kadrze instruktorskiej i prowadzącej tę inicjatywę za mobilizację i niegasnący zapał. Sytuacja COVIDowa w żaden sposób nie spowolniła działań, które częściowo przenoisły się do domów uczestników projektu. Ci z kolei pilnie „odrabiali lekcje” pokazując przy tym, że mają ogromne serca, niesamowitą chęć działania oraz poczucie współodpowiedzialności za podjęte wyzwanie.

Mamy nadzieję, że był to także dla nich inspirujący czas. A nam będzie dane za niedługi czas spotkać się choć z częścią z nich przy realizacji kolejnego projektu dla pań i panów 60+.

Zapraszamy do obejrzenia relacji Śląskiej Telewizji Miejskiej na temat wernisażu.

Projekt sfinansowany został ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.