Nadchodzi wiosna, a już 20 lutego ruszył kolejny cykl warsztatów z ikonopisania w naszej fundacji. Dla wielu z uczestników było to kolejne spotkanie z pisaniem ikon, ale pojawiły się także nowe osoby. Cieszy nas fakt, że wyzwanie to podejmują także młodsze osoby. Zajęcia te prowadzone są przez Panią Magdalenę Sontag z Pracownia Ikon Eleusa Magdalena Sontag.

A czym jest właściwie ikona?

W dzisiejszych czasach kojarzy nam się głównie z małymi obrazkami na pulpicie komputera, które ułatwiają nam nawigację w czasie jego użytkowania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu za ikonę, szczególnie w Europie Wschodniej, był uważany obraz przedstawiający osobę, najczęściej świętą. I to właśnie takie obrazy powstają na naszych warsztatach.

Historia ikon jednak swój początek ma o wiele dawniej…

U zarania naszych dziejów, kiedy według badaczy, ludzie nie potrafili tak dobrze mówić jak obecnie i sposobem komunikacji ludzkiej był przede wszystkim obraz. Z czasem gdy ludzka mowa się rozwinęła, malowanie było sposobem na uwiecznienie potomkom swojej historii. Tak oto powstały malowidła w jaskiniach. Z czasem na tej bazie
rozwinęło się m.in. malowidło sakralne, czyli nawiązujące do duchowości oraz wierzeń.

Ikony, maluje się czy pisze?

Ikony choć uznaje się za rodzaj malowidła sakralnego, to ich tworzenie nazywa się pisaniem. Przyjęło się tak mówić ze względu gdyż z języka rosyjskiego „pisać” oznacza „malować”. Po za tym w ikonach zawarta jest treść, zawierają bardzo bogatą symbolikę i odczytuje się je poprzez te symbole.

Nasze ikony

Ikony wykonywane przez naszych podopiecznych nie mają może aż tak bogatej symboliki. Ich celem jest bardziej przedstawienie postaci świętych i przez ich oglądanie , poznanie ich życia oraz zbliżenie się do tych świętych, a przez nich do Boga.

Mimo, że są one kopią istniejących już ikon, ręce uczestników warsztatów oraz ich osobista chęć interpretacji sprawia, że powstające przez nich ikony stają się bardzo oryginalne.

 

Uczestnicy są pod wielkim wrażeniem, że mimo posiadanemu niewielkiemu doświadczeniu potrafią stworzyć takie niezwykłe dzieła. Więzi, które się budują podczas tych warsztatów oraz cudowna atmosfera, życzliwość i niezwykłe wsparcie prowadzącej powodują, że uczestniczący w tych zajęciach pragną powracać i kontynuować tą przyjaźń międzyludzką oraz z ikonami. Dowodem na to są słowa jednej z uczestniczek: