W dniach 15.09.-16.09.2022 w ramach projektu Smart Senior 6.0 + odbył się wyjazd edukacyjno-integracyjny do Łodzi. Jego celem było rozbudzenie w seniorach ciekawości i zainteresowania nowymi technologiami, mediami oraz nauką i techniką w ogólności. Ponadto miał on dostarczyć uczestnikom inspiracji do działań twórczych w cyfrowych pracowniach kreatywnych.

Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Światła.

W Muzeum Kinematografii uczestnicy zwiedzili na początku wystawę „Łódź Filmowa” obrazującą jak Łódź z miasta rozrywek dla robotników fabryk włókienniczych z przełomu XIX i XX wieku stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.

 

Podczas jej zwiedzania seniorzy zapoznali się z archiwalną aparaturą filmową, mogli przekonać się jak działa fotoplastykon  – urządzenie do oglądania trójwymiarowych przeźroczy przez 25 osób jednocześnie. Ponadto na wystawie mieli okazję zobaczyć kolekcję eksponatów związaną z różnymi etapami produkcji filmu, a także programy filmowe, plakaty, fotosy i pamiątki związane z ludźmi polskiego kina.

 

W podróż do krainy dzieciństwa zabrała seniorów wystawa „Pałac Pełen Bajek”, pokazująca najbardziej znanych bohaterów polskich filmów animowanych. Wiele ekspozycji miało formę interaktywną, co pozwoliło seniorom namacalnie doświadczyć kontaktu z nowoczesną technologią. Uczestnicy projektu ochoczo fotografowali muzealne eksponaty, aby utrwalony materiał wykorzystać podczas zajęć twórczych.

 

 

Wizyta w Muzeum Światła pozwoliła seniorom wykorzystać umiejętności zdobyte podczas warsztatów, robić zdjęcia i nagrywać filmy w pomieszczeniach z efektami świetlnymi i interaktywnymi efektami specjalnymi.

 

Dzięki wyjazdowi uczestnicy projektu mieli możliwość lepiej się poznać i wymienić spostrzeżeniami na temat projektu.

Mamy nadzieję, że ten wyjazd dostarczył im wielu wspaniałych przeżyć.

Zadanie „Smart Senior 6.0 + „jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2022