Współczesny świat jest zdominowany przez komunikację wizualną. W mediach i przestrzeni publicznej wszędzie pełno jest zdjęć, infografik, ikon. Dlatego też planując projekt „Smart Senior 6.0+” byliśmy przekonani, że grafika komputerowa nie jest już wiedzą zarezerwowaną tylko dla wybranych i z pewnością zainteresuje seniorów.

Seniorzy uczestniczący w projekcie Smart Senior 6.0 + przed rozpoczęciem zajęć z grafiki komputerowej mieli liczne obawy dotyczące tego czy to na pewno jest dla nich, czy sprawdzą się w czymś co przez całe życie było dla nich obce. Zdawali sobie doskonale sprawę, że umiejętność projektowania grafik byłaby przydatna, jednak odnosili wrażenie, że trudno się tego nauczyć, zwłaszcza przy pomocy trudnych w obsłudze programów. Wielu z nich uważało, że tworzenie ciekawych projektów jest zarezerwowane wyłącznie dla osób posiadających duże doświadczenie albo talent artystyczny. Tymczasem po kilku zajęciach seniorzy przekonali się, że nauka podstaw grafiki komputerowej wcale nie jest taka skomplikowana.

 

 

Podczas kolejnych warsztatów krok po kroku zdobywali nowe umiejętności. Najpierw zaznajomili się z obsługą prostego programu do obróbki graficznej Canva. Następnie zapoznali się z podstawowymi zasadami projektowania. Nauczyli się podstaw kompozycji, jak dobierać kolory i obrabiać materiały zdjęciowe. Znajomość tych zagadnień pozwoliła im stworzyć swoje własne grafiki takie jak kalendarze, grafiki do mediów społecznościowych, zaproszenia.

Prowadząca zajęcia zaobserwowała, że seniorzy chętnie uczą się nowych umiejętności, a wiek nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

 

Zadanie „Smart Senior 6.0 +” jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2022