Do najbardziej znanych świętych w naszym regionie z pewnością można zaliczyć świętego Floriana. Był on żołnierzem w armii rzymskiej za czasów cesarza Dioklecjana. Za ujęcie się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii.

Według legendy dowodząc odziałem gaśniczym, ocalił wioskę jednym wiadrem wody. Dlatego jest znany dobrze jako patron ludzi pracujących z ogniem: strażaków, hutników oraz naszego sąsiedniego miasta – Chorzowa.

Mało kto jednak wie, że jest on także patronem garncarzy, prawdopodobnie dlatego, że dawniej gdy nie było jeszcze takich pieców jak dzisiaj, naczynia z gliny wypalane były w ogniu, więc rzemieślnicy trudniący się tym rodzajem rękodzieła mieli także kontakt z ogniem.

xr:d:DAGBcJgcpzs:3,j:3440048010963552012,t:24040408

 

Tradycyjne garncarstwo związane z gliną to obecnie przede wszystkim rodzaj rękodzieła wykonywanego nie tyle na cele użytkowe, ile częściej na cele dekoracyjne.
Również w naszej fundacji ten rodzaj rękodzieła jest od wielu już lat pielęgnowany i praktykowany. Dzięki dobrze wyposażonej pracowni ceramicznej, przede wszystkim w odpowiedni do wypalania glinianych przedmiotów piec warsztaty, które się w niej odbywają są na wysokim poziomie. Ich poziom zapewnia też odpowiednio wykwalifikowana instruktorka, którą jest żona naszego Pana Prezesa – Pani Dorota Fick.

xr:d:DAF_k9WfgE0:48,j:4037900857344289441,t:24040407

 

A skąd takie zainteresowanie ceramiką u Pani Doroty? Otóż gdy powstawała Fundacja, Państwo Fickowie myśleli czym zaciekawić przyszłych podopiecznych, jakie warsztaty prowadzić. Pomyśleli więc, że wyroby z gliny są o tyle wyjątkowe, że mają dekoracyjne ale i bardzo praktyczne zastosowanie i praca z gliną może mieć także walory terapeutyczne. Wymaga ona bowiem wiele delikatności i cierpliwości. Pozwala też na wykorzystanie własnej inwencji twórczej, daje możliwość wykonania różnych przedmiotów, na różnorodne okazje.

 

Z okazji wspomnienia św. Floriana życzymy Pani Dorocie wielu łask Bożych, by Pan Bóg błogosławił jej w jej zdolnościach ceramicznych oraz w pracy i prowadzeniu warsztatów w naszej fundacji.

Jej działalność została uchwycona też w materiale filmowym redakcji Dziennika Zachodniego

Z jej udziałem został nagrany tez w przeszłości

 

 

 

Więcej o warsztatach ceramicznych   i naszych pracowniach