Początek października a tu ani się obejrzeliśmy, a jesteśmy już na półmetku projektu Smart Senior 6.0+. Warto więc zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć temu jak nam dotychczas idzie.

Przy rozpoczęciu projektu wielu z seniorów miało obawy przed tym czy poradzą sobie na zajęciach, często mówili, że z racji wieku nie będą w stanie przyswoić sobie tematyki związanej z cyfrowym światem.
Tymczasem dzisiaj po zrealizowaniu połowy planowanych działań projektowych seniorzy mogą śmiało powiedzieć, że nie taki diabeł straszny jak go malują.  Z zapałem ćwiczą swoje umiejętności cyfrowe zarówno na warsztatach z zakresu podstaw obsługi jak i na zajęciach kreatywnych. Kilku z nich złapało prawdziwego cyfrowego bakcyla i nawet po zajęciach kręci swoje własne filmiki i robi zdjęcia.

Zdaniem uczestników projektu do oswojenia się z nowymi technologiami przyczynili się prowadzący warsztaty, którzy przekazują wiedzę w sposób zrozumiały oraz cierpliwie odpowiadają na pytania i wyjaśniają trudności.

Co udało się do tej pory?

W projekcie bierze udział 40 osób w wieku 60+ ze Świętochłowic w tym dziesięcioro pensjonariuszy DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ św. Antoni w Świętochłowicach

Dotychczas zrealizowaliśmy 56 godzin warsztatów z podstaw obsługi komputerów, na których seniorzy przyswoili sobie takie zagadnienia jak: zakładanie i korzystanie z poczty elektronicznej, wyszukiwanie informacji w Internecie, dokonywanie zakupów on-line, pisanie pism przy pomocy edytora tekstu. Doskonalili też umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze.

Przeprowadziliśmy ponadto 93 godziny warsztatów kreatywnych w pracowniach fotografii cyfrowej, grafiki komputerowej, filmu i dźwięku cyfrowego.  Rezultatem zajęć było kilkadziesiąt fotografii, kilkanaście grafik, 2 wspólne filmy i podcasty.

Zorganizowaliśmy 2-dniowy wyjazd edukacyjno-integracyjny do Łodzi do miejsc związanych z technologia i nauką.

Co przed nami ?

Poza kontynuacją zajęć na najbardziej odważnych seniorów czekają zajęcia z zakresu korzystania z mediów społecznościowych. To na nich naucza się jak pochwalić się światu tym, co stworzyli podczas warsztatów kreatywnych.

Zwieńczeniem projektu będzie cyfrowy wernisaż prac powstałych na warsztatach, który odbędzie się w siedzibie fundacji.

Zadanie „Smart Senior 6.0 +” jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2022