Wiele dzieje się wokół tego projektu. Ostatni czas był wyjątkowo intensywny i wszystko wskazuje na to, że taki już zostanie. Świetlica działa coraz prężniej, gromadzi coraz więcej dzieci i młodzieży i co dla nas równie ważne – budzi zaufanie rodziców. Dzielimy się więc wydarzeniami ostatnich tygodni.

Luty rozpoczęliśmy karnawałowo! Wspólnie rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach karnawałowych w poszczególnych krajach całego świata – nie zabrakło oczywiście Polski. Uwieńczeniem spotkania było tworzenie własnych masek. I w takim klimacie – barwnym, gorącym i przepełnionym atrakcjami mijały kolejne dni spędzone razem na świetlicy.

page1

Wystartowaliśmy z warsztatami specjalistycznymi. Grupa wyczekiwała już niecierpliwie zajęć LEGO w ramach których chętni uczestnicy świetlicy mają zajęcia oparte na mechatronice i prostej inżynierii. Razem z panem Piotrkiem stworzyli już pierwsze pojazdy!

Dla bardziej artystycznych dusz pani Danusia prowadzi zajęcia rękodzieła. Nie tylko wycinanie i klejenie, ale przede wszystkim próbowanie nowych, ciekawych form 3D i nie tylko. Jak się okazało, wymaga to od dzieci nie lada cierpliwości – warto się w niej ćwiczyć.

Cały czas grupa kontynuuje zajęcia z języka angielskiego, razem z panią Małgosią. Wspólne śpiewanie, zabawa, rozwiązywanie zagadek i wiele śmiechu. It’s really good time!

Pan Jurek zaraża uczestników grą w szachy – wszyscy chętnie i z uporem trenują, rozmyślają nad posunięciami i zmierzają się z kolejnymi świetlicowymi przyjaciółmi. Nie brakuje też wspólnych rozmów, zabaw i gier. Po prostu wspólnego aktywnego spędzenia czasu.

page5

Udało się nam również wybrać na dwa wydarzenia kulturalne. Pierwszym z nim był spektakl „Klaun” przygotowany w ramach projektu „STOP Cyberwolce”  realizowanego przez Fundację NoDrama. Jak się okazało nasza 6-osobowa grupa aktywnie włączyła się w przebieg spotkania. Zostało to uwiecznione na realizacji wykonanej przez TVP Katowice „Kalejdoskop dobrych miejsc”.

Natomiast 17 lutego wybraliśmy się do Chorzowskiego Centrum Kultury na seans filmowy „Jurek”, który przedstawił nam historię życia najwybitniejszego polskiego himalaisty – Jerzego Kukuczki. Po projekcji filmu uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z wybitnym reżyserem filmowym – Pawłem Wysoczańskim.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem było goszczenie w naszej świetlicy przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. Policjanci opowiadali nam między innymi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przemocy. Dzieci miały też możliwość zapoznać się z elementami wyposażenia policyjnego i radiowozu. Na koniec w ramach podziękowania sprezentowaliśmy naszym gościom maskotki, a w zamian… dostaliśmy policyjnego Sznupka!

16711825_1357280260982470_8899944147277856375_n

Jednak jednym z ważniejszych wydarzeń jakie za nami, były zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci zainteresowanych naszą placówką. 10 lutego gościliśmy u siebie 7 rodziców, którzy dzięki przygotowanej prezentacji, znajdującej się na YouTube Fundacji i rozmowie z panem Jurkiem mogli dowiedzieć się więcej o tym co robimy, jakie mamy pomysły na spędzanie czasu i w jaki sposób chcemy pomagać dzieciakom i rodzicom.  Równocześnie pani Marta szalała z grupą stałych bywalców i nowych uczestników z KLANZĄ. W wyniku spotkania do naszej placówki zapisała się 5 nowych adeptów!

page

Chyba nie trzeba podsumowywać, że miniony czas był niezwykle intensywny i pełny ciekawych chwil. A w planach mamy jeszcze wiele nowych miejsc, osób i wydarzeń do odkrycia!
Zachęcamy do towarzyszenia nam wirtualnie na facebooku Fundacji Rodzin Polskich.