Odliczamy już dni i godziny do końca tego roku i jak zwykle jest to dla nas czas, aby przypomnieć sobie jak w wiele cudownych wydarzeń u naszych Świetlików obfitował ten rok i ilu wspaniałych chwil mogli doświadczyć.

A działo się naprawdę wiele! Oprócz wspólnej nauki i rozwijających aktywności na miejscu w świetlicy zapewniliśmy bowiem naszym podopiecznym wiele ciekawych wyjść i wycieczek. Wśród nich były takie, które pozwoliły na kontakt z przyroda, jak te do papugarni, alpakarni czy do ZOO czy też dostarczyły znakomitej rozrywki, jak te na kręgle czy do sali zabaw. Naszych podopiecznych staraliśmy się uwrażliwiać również na kulturę i sztukę organizując im wyjścia do kina i do teatru. Ponadto znalazły się chwilę przyjemności kulinarnych podczas wypadów na pizzę, które poza doznaniami smakowymi były doskonałymi okazjami do integracji oraz nauki savoir-vivre przy stole. Ogromną radość sprawił naszym podopiecznym także bal karnawałowy oraz spotkanie opłatkowe.

W wakacje Świetliki przygotowywały przedstawienie w formie tzw. czarnego teatru, tytuł spektaklu to „Bezpieczni w mieście”                         Z pomocą instruktorki wykonały własnoręcznie scenografię i rekwizyty. Ogromny wysiłek włożyły także w każdą z prób poprzedzającą wystawienie spektaklu. Swoją twórczość zaprezentowały przed licznie zgromadzoną publicznością składająca się z najbliższych i innych zaproszonych gości.

 

W trakcie mijającego roku Świetliki okazywały też wiele dobra potrzebującym i słabszym. Na początku roku pomagali wolontaryjnie pensjonariuszom pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, a jesienią sprawiły ogromną niespodziankę i radość seniorom zamieszkującym świętochłowickie placówki opiekuńcze, wykonując dla nich własnoręcznie kartki. Jako wolontariusze pomogły także w fundacji opiekującej się kotami. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych nasi młodzi podopieczni posprzątali zaniedbane groby i zapalili znicze, a przed Świętami Bożego Narodzenia obdarowali osoby potrzebujące wyjątkowymi, własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi.

 

Program naszej świetlicy przewiduje również naukę umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Stąd też w 2023 roku stworzyliśmy naszym podopiecznym możliwość uczestniczenia w wielu praktycznych warsztatach kulinarnych. A ileż wspaniałych potraw i posiłków na nich przygotowywali! Kanapki, sałatka owocowa i warzywna, hamburgery, naleśniki… Wspaniała uczta dla podniebienia, której towarzyszyła nauka samodzielnego przygotowywania sobie posiłków.

 

Szczególnymi wydarzeniami w świetlicy są zawsze spotkania z cyklu „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Dzięki nim dzieci mogą poznać inspirujących ludzi, którzy zawsze z olbrzymim zaangażowaniem opowiadają o swoim zawodzie lub pasji. W tym roku mieli okazję poznać instruktorkę Lego, z którą mogli poczuć się jak prawdziwi mali konstruktorzy, budując ruchome konstrukcje z klocków Lego. Pszczelarz opowiedział im o pszczołach i produktach, które dzięki pracy pszczół powstają, a złotniczka zaznajomiła ich z tajnikami tego zawodu i przyniosła ze sobą piękne ozdoby. Z kolei podczas spotkania w Komendzie Straży Pożarnej mieli sposobność wejść do prawdziwego wozu strażackiego.

Mamy nadzieje, że działania przez nas prowadzone w placówce wsparcia dziennego wnoszą wiele wartości w życie naszych młodych podopiecznych, pobudzają ich do odkrywania swoich pasji, a także pozwalają zdobywać nowe umiejętności i lepiej radzić sobie z trudnościami.

Zadanie publiczne pt. „Świetlica środowiskowa – Świetliki ze Świętochłowic. Prowadzenie placówki wsparcia dziennego w formie specjalistycznej” jest finansowane ze środków gminy Świętochłowice.