Pierwszy weekend lipca obsypał naszych uczestników projektu wrażeniami i…słonecznymi promieniami. Wybierając się na piękne Podkapracie seniorzy mieli okazję zakosztować podróży w czasie – cofając się o dobrych kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset lat. Pierwsza z trzech przewidywanych w ramach realizacji inicjatywy wycieczek, miała zaprosić uczestników do sięgania pamięcią wstecz – i tak też było. Krosno i Rzeszów urzekły wszystkich swoim bogactwem historii i malowniczymi okolicami.

Krosno od którego rozpoczęta została podróż, ugościło seniorów w dwóch wartych uwagi miejscach. Wpierw odwiedziliśmy Muzeum Rzemiosła, gdzie mieli okazję przypomnieć sobie ginące zawody, ale również te już nieistniejące m.in. rymarstwo, płatnerstwo, tkactwo czy czapnictwo. Ziemia ktośnieńska słynie z bogactwa etnograficznego, stąd też nie mogło zabraknąć tego miejsca na naszej wycieczkowej mapie. Ponadto odważni i silni mieli okazję popatrzeć na piękna panoramę rozpościerającą się z Wieży Farnej, gdzie prócz wątków historycznych była okazja zobaczyć trzy dzwony, bijące w krośnieńskiej wieży.

Z kolei Rzeszów pozwolił seniorom na powrót do lat dziecięcych i młodzieńczych. Poranek rozpoczęty został z hukiem…w Muzeum Techniki i Militariów . Bogate zbiory obejmujące stroje militarne, pojazdy specjalistyczne i cywilne, ale także wyposażenie domu czy sprzęt rekreacyjny wzbudziły wiele entuzjazmu i wspomnień. Było co oglądać! Podobnie jak w Muzeum Dobranocek ze Zbiorów W. Jamy na rzeszowskim rynku, gdzie z uśmiechem można było powspominać pierwsze dobranocki, bohaterów dziecięcych bajek, ale też dowiedzieć się sporo na temat technik ich tworzenia.

Aktywnie, ciekawie i z werwą – tak minęła pierwsza wycieczka seniorów, która miała stać się wstępem do dalszej pracy warsztatowej realizowanej już w naszej siedzibie. Zarówno my, jak i nasi uczestnicy czekamy na kolejną podróż w czasie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA