W  dniach 3-5.09.2021 r. w ramach wyjazdu edukacyjno-integracyjnego uczestnicy projektu „ZORRO w Świętochłowicach” zwiedzali Warszawę. I chociaż ich faktyczny pobyt w stolicy trwał zaledwie 3 dni, to „podróż w czasie”, którą odbyli sięgała XVIII wieku. Seniorzy pochylili się bowiem nad mogiłami i jednocześnie pomnikami historii Cmentarza Powązkowskiego na Warszawskiej Woli. Na powierzchni 43 ha, wśród pochowanych ok. 1 miliona osób znajduje się bowiem wielu znanych i zasłużonych: żołnierzy powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, wybitnych uczonych i artystów, myślicieli, polityków, sportowców, duchownych. Świadkiem najważniejszych dla Polski wydarzeń był również Pałac Kultury i Nauki przy Placu Defilad i nie mogło go zabraknąć na mapie sentymentalnej podróży seniorów. Ponadto, turyści 60+ zwiedzili kościół Parafii Św. Stanisława Kostki i znajdujące się w jego podziemiach Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki nowoczesnej i multimedialnej formule, świadectwo prawdy, wolności, wierności i miłości miłosiernej ks. Jerzego przemawiało do nich jeszcze dobitniej i przejmująco. Seniorzy zakończyli swoją „podróż w czasie” na PGE Narodowym – jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Odmienną formą kulturalnego przeżycia było dla seniorów wyjście do Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego na spektakl komediowy „Kłamstewka”. Gra wybitnych aktorów na żywo i w otoczeniu spektakularnych scenografii, świateł oraz oprawy muzycznej dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń.

Liczymy na to, że 3-dniowy wyjazd okazał się inspiracją dla jego uczestników. Podczas pobytu w Warszawie nie brakowało edukacji i aktywizacji twórczej, animacji i integracji. Oczekujemy na ich efekty podczas zajęć kreatywnych i inicjatyw senioralnych (realizowanych w Świętochłowicach).

Działanie sfinansowano ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” lata 2021-2025. Edycja 2021.