Co to jest ta graczka?

Dawniej gdy nie było możliwości kupienia zabawek w sklepie oraz telewizorów czy innych sprzętów umilające wolny czas, powszechnym zwyczajem było tworzenie zabawek samemu najczęściej przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, jak np. pudełka, zapałki, druciki, sznurki miski, pokrywki czy garnki. Wykorzystywano też często przedmioty zebrane na dworze podczas spaceru jak kamyki, liście czy patyczki.

Dzięki takim przedmiotom dzieci samodzielnie tworzyły sobie zabawkowe wędki, gry, stateczki, proste konstrukcje mechaniczne jak windy czy samochodziki. W naszej śląskiej gwarze zabawki to graczki.

 

 

Jak ferie to najlepiej… w Fundacji!

Inspirując się właśnie tą ciekawą, jeszcze nie tak dawną przeszłością nasi goście podczas ferii zimowych zostali zachęceni do stworzenia własnej gry „Kółko i krzyżyk”.

W drugim tygodniu ferii zimowych naszą fundację odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach by zrekompensować sobie brak śniegu za oknem i stworzyć sobie przyjemną zabawkę – grę, nad którą będą mogli spędzić czas długich, zimowych wieczorów. Mimo, że na pozór prostota gry jest mało wciągająca, samodzielne jej wykonanie czyni ją z pewnością bardziej oryginalną i ciekawą.

 

Plansza tej gry została wykonana z kawałka odpowiednio odmierzonego materiału. Pozostałymi elementami były krążki wycięte z tektury oraz odpowiednio przez dzieci przyozdobione, by każdy
z graczy mógł mieć odpowiednią ilość krążków. Całość została zapakowana z płócienne torebeczki, które zawiązane zapewnią, że stworzona gra będzie kompletna.

 

 

Emocji podczas warsztatów nie brakowało. Dla wielu wykonanie tej gry było nie lada wyzwaniem. Dzieci były pod wrażeniem, że z tak prostych materiałów można stworzyć taką ciekawą grę.

 

 

Ferie się skończyły, ale warsztaty nadal się odbywają!

Jeśliby byliście zainteresowani uczestnictwem w takich lub podobnych warsztatach Waszych pociech lub może sami chcielibyście zacząć jakąś przygodę z własnej roboty rękodziełem, to zapraszamy do odpowiednich wątków na tej stronie:

  • Pracownie
  • Oferta dla szkół i przedszkoli (link)

 lub do kontaktu z nami.