Dom który stawia na nogi – pierwsze piętro

Życie jest piękne. Pomimo burz, chłodu i błota, słońce codziennie wschodzi nad naszymi głowami, a po zimie nadchodzi wiosna. Trzeba się tylko chwilkę zastanowić, umiejętnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Wzbudzić w sobie wdzięczność i  docenić choćby najmniejsze dobro.

Czasem jednak trudno jest dostrzec jak wielkim darem jest życie. Przysłaniają to zawieszone na naszych barkach zmartwienia dnia codziennego, choroby, problemy finansowe, zmęczenie czy trudy relacji z najbliższymi. Każdemu zdarza się zapłakać nad swoim losem, mieć gorszy czas, a nawet upaść pod naporem cierpienia. Ale jak pisał św. Augustyn: „ Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”. Najważniejsze by wstać i iść dalej, gdyż liczy się droga. Jakże pomocni okazują się wtedy dobrze ludzie, którzy pocieszą, przytulą, pomogą i zmotywują.

Więcej informacji o Domu który stawia na nogi – pierwsze piętro

Prawdą jest, że nie wszyscy mamy równy start. Nie wybieramy rodziny, w której przyjdzie nam się urodzić ani środowiska, w którym przyjdzie nam dorastać. Nie jesteśmy wyposażeni do życia w taki sam sposób. Wszyscy jednak bez wyjątku niesiemy swój krzyż. Ufamy, że wszystko ma sens i że to właśnie doświadczenia nas kształtują. Potrzebni są nam ludzie, którzy pomogą to dostrzec, wyposażą w potrzebne narzędzia, odkryją w nas to, co zakryte lub wyparte.

Naszym marzeniem jest, aby „Dom który stawia na nogi” był miejscem, w którym odnaleźć można schronienie, wsparcie i życzliwą, pomocną dłoń. Chcemy by ten Dom rozpalał nadzieję i wzbudzał pewność, że życie jest cudem. Miejscem, które zaoferuje zdobycie odpowiednich umiejętności oraz da czas i przestrzeń na zagojenie się ran i nabranie nowych sił.

Przedstawiamy Wam pierwsze piętro naszej kamienicy, która dzięki Waszej pomocy, otworzy swoje drzwi dla potrzebujących.

Na tej kondygnacji budynku znajduje się mieszkanie, przeznaczone dla kobiet z dziećmi uciekającymi przed przemocą domową. Tu odpoczną, złapią równowagę, umocnią się. Wychodząc im naprzeciw na pierwszym piętrze mieścić się będzie również przedszkole, by ich dzieci miały swoją strefę do zabawy i rozwoju. Pełne kolorów, zabawek i książeczek. Miejsce, które pokaże im świat wolny od krzyku, bicia i poniżenia, w którym mogą w spokoju bawić się i czerpać garściami radość z dzieciństwa, które w przeszłości ktoś im chciał odebrać.

Dom który stawia na nogi – pierwsze piętro to część Domu  zaprojektowana z myślą o kobietach w stanie błogosławionym, które z różnych powodów nie mogą zostać w swoich domach rodzinnych. Brak akceptacji ze strony rodziny, odrzucenie, przymus do aborcji,   niejednokrotnie odbiera brzemiennym radość macierzyństwa i rodzi w nich lęk przed dzieckiem. Pragniemy, by miały one możliwość spokojnie przejść przez okres ciąży i urodzić swoje maleństwa. Chcemy je wspierać i pomóc im przygotować się do roli mamy, by z zachwytem celebrowały życie, które dojrzewa pod ich sercem.

Przeczytaj więcej na temat parteru Domu który stawia na nogi

Pierwsze piętro pomieści również mieszkania dla dziewcząt i chłopców opuszczających domy dziecka, zapewniając im warunki sprzyjające do startu w dorosłość. Nie chcemy narażać ich na wyalienowanie i pozostawienie samych sobie. Stolarnia i kawiarnia znajdujące się w budynku „Domu, który stawia na nogi”, zapewni im prace, zdobycie zawodu i umiejętności. Ci młodzi ludzie nabiorą tu wiatru w żagle, docenią własne możliwości i będą mogli stanąć na własnych nogach. Ale to jeszcze nie wszystko.

Na tym poziomie znajduje się także przestronny pokój terapii zajęciowej.

Tutaj pacjenci i podopieczni Fundacji będą mogli angażować się w różnego rodzaju pracę, naukę oraz rozrywkę. Terapia zajęciowa to rodzaj terapii poprzez aktywizację, zwykle przeprowadzana jest grupowo jednak program zajęć dobierany jest do pacjenta zgodnie z jego potrzebami. W tym pomieszczeniu podopieczni Fundacji będą ćwiczyć nabywanie określonych umiejętności w takich obszarach jak czynności życia codziennego, wypoczynek, praca czy relacje społeczne.

Dom który stawia na nogi – pierwsze piętro. posiada jeszcze jedno niezwykłe pomieszczenie, a mianowicie pokój felinoterapii oraz dogoterapii, które są również formą terapii zajęciowej. Felinoterapia czyli kontakt pacjenta z kotem, obserwacja zwierzaka i przebywanie w jego towarzystwie. Podobnie dogoterapia, w której uczestniczy pies. Z takich zajęć wypływa wiele korzyści takich jak poprawa samopoczucia , obniżenie poziomu lęku, mobilizacja do działania oraz zmniejszenie poczucia samotności. W towarzystwie zwierząt pacjenci mogą się zrelaksować, zyskać poczucie odpowiedzialności, sprawczości i bezpieczeństwa. Zwierzęta biorące udział w terapii są do tego odpowiednio przygotowane. Nie każdy pies czy kot posiada predyspozycje, by zostać „terapeutą”.

Na tym piętrze „Dom, który stawia na nogi” łączy się z obecnym budynkiem Fundacji.

Ta przestrzeń została przeznaczona na pracownie ikonografii, pracownie krawiecką oraz pracownie witraży. Warsztaty twórcze pozwalają obudzić pasję tworzenia, uwrażliwiają na piękno i otaczający nas świat. Dzięki nim odkrywamy nasze talenty i poszerzamy zainteresowania, pomagają także zdobyć nowe umiejętności, które można wykorzystać w przyszłości. Chcemy, by każdy znalazł tu „coś” dla siebie, by miał radość z poszukiwania i poszerzania swoich zdolności, które będzie mógł później ofiarować innym.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy Dom, który powstaje w Świętochłowicach, będzie jak gwiazda, która w ciemności życia ukaże się tym, którzy stracili sens i pozwoli wyznaczyć nową drogę niczym gwiazda betlejemska. Pod jego dachem jaśnieć będzie nadzieja , zrozumienie, uświęcenie życia. Chcemy tą inicjatywą dać innym szanse na nowy start, lepsze jutro i spokojne serce. By ci którzy zwątpili, uwierzyli, że życie jest piękne mimo wszystko i wbrew wszystkiemu.

Zapraszamy do kontaktu  wystarczy w tytule wiadomości napisać Dom który stawia na nogi – pierwsze piętro!