Za nami kolejne tygodnie projektu finansowanego przez PFRON: “Rehabilitacja sztuką – arteterapia dla osób niepełnosprawnych oraz punkty wsparcia telefonicznego. Jak mieliście już okazję poznać, jednymi z warsztatów, które nie odbywają na co dzień w Fundacji po za tym projektem, są zajęcia z florystyki.

Choć florystyka jest też dziedziną botaniki zajmującą się badaniem kwiatów, jest również formą sztuki polegającą na tworzeniu różnych kompozycji z kwiatów.

Są to zarówno pojedyncze, przyozdobione kwiaty, czy bukiety, ale coraz częściej także kompozycje w różnorodnych pojemnikach, jak np. kosze, skrzynki czy doniczki, które są przyozdobione.

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy tworzyli bukiety stojące, jak i wiązanki na rodzinne spotkania.

 

Sztuka florystyki pozwala też na tworzenie kompozycji kwiatowych z takich materiałów jak krepina czy bibuła.

 

I także takie typu rękodzieło była okazja też poznać. Nasi podopieczni rozpoczęli od tworzenia, przy użyciu drucików oraz krepiny, pięknych maków. W ostatnim czasie niektórzy z uczestników wzięli się za słoneczniki. Do ich stworzenia środek kwiatu wyklejali ziarnami pieprzu.

 

Mimo, że florystyka kojarzy się głównie z pracami związanymi z upiększaniem wnętrz oraz podarunków z roślin, może pełnić ona także rolę hortiterapii, czyli terapii poprzez kontakt z kwiatami.

 

Dzięki tym zajęciom uczestnicy mogą się zrelaksować. Warsztaty uczą ich cierpliwości, opanowania, a także pomagają w podniesieniu własnej wartości oraz rozwinięcia kreatywności. Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są grupowo, uczą one współpracy oraz otwierają na kontakty z innymi ludźmi.

 

 

Projekt “Rehabilitacja sztuką – arteterapia dla osób niepełnosprawnych oraz punkty wsparcia telefonicznego” jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.