Od kilku lat staramy się naszą pomoc kierować także od osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Zarówno po przez ich udział w projektach, jak i włączając ich w wolontariat oraz pracę w naszej fundacyjnej załodze. Widzimy, jak wiele zyskujemy – zarówno oni, jak i my sami. A co z ich bliskimi, którzy żyją z nimi na co dzień? Odpowiedzią ma być projekt „Kocham Mądrze”. Szczegóły w rozmowie z Anną Migałą.
O tym jaka jest idea projektu, jak powstawał i dlaczego uważamy go za słuszny w rozmowie odpowiada nam Anna Migała – psycholog, psychoterapeuta, edukator, artystka. Wyróżniona w kategorii Edukacja/ Rozwój osobisty w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Jak powstawał projekt?
Projekt powstał z moich wieloletnich obserwacji osób z niepełnosprawnością i ich rodziców. Miałam taką możliwość, ponieważ od urodzenia sama jestem osobą z niepełnosprawnością. Wielokrotnie spotykałam rodziców, którzy mówili przy swoim niepełnosprawnym dziecku, że inne dzieci są lepsze od od niego bo chodzą lub mówią, a ich dziecko jest leżące. Lub rodziców, którzy uważają, dorosłą córkę lub syna, za małe dzieci, określając ją/ jego jako „ono” pozbawione roli kobiety/ mężczyzny, pozbawione swojej seksualności. A przecież ta osoba też czuje, myśli, pragnie. Nawet jeśli nie potrafi o tym powiedzieć. Chciałbym, żeby każdy rodzic był tego świadomy. Z drugiej strony myślę o rodzicu, który pozostaje sam z towarzyszącym mu żalem, złością, z ogromnym smutkiem i bezsilnością. Taki rodzic zazwyczaj nie ma wsparcia od otoczenia. Dlatego chciałbym, na grupie psychoterapeutyczno rozwojowej połączyć moje doświadczenie z wiedzą, którą zdobyłam na psychologii i kursie psychoterapii.
Dużo słyszy się o pomocy niepełnosprawnym, coraz więcej projektów jest realizowanych. Czym wyróżnia się ten projekt?
Nasz projekt bardzo różni się od innych grup wsparcia. W projekcie stawiam ogromny nacisk na rozwój rodziców. Chciałbym, by rodzice uświadomili sobie, że niepełnosprawność ich dziecka może być dla nich rozwojem. Żeby dzięki chorobie swoje dziecka odkrył swój potencjał i nauczył się z niego korzystać. Przyjęcie takiej postawy wymaga długiej pracy rodzica, ale jest osiągalne.
Co jest niezbedne, by go realizować? Dlaczego?
Na Realizację tego projektu potrzebujemy środków finansowych w wysokości 35.000 zł. Jest to kwota obejmująca koszty psychotepeuty, oligofremopedagogow, artykułów dydaktyczno- terapeutycznych, poczęstunku oraz kosztów administracyjnych. Naszym głównym założeniem jest bezpłatny udział rodzicow w zajęciach. Zdajemy sobie sprawę, że rodzic takiego dziecka wydaje wszystkie pieniądze na leczenie i rehabilitację dziecka. Z tego powodu nie jest w stanie zadbać o swoje potrzeby. Dlatego nasza fundacja pragnie wyjść im na przeciw, oferując swoją pomoc.
„Kocham Mądrze” to nie tylko projekt. To dla nas ważny cel, na szczycie którego stoi drugi człowiek. Czujemy, że wspieranie osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów czy rodziców, jest niezwykle istotną formą pomocy, której chcemy sie podjąć.
Zachęcamy do przesyłania informacji o spotkaniach, a także o możliwości wsparcia projektu. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie zebrać pełnej kwoty niezbędnej do uruchomienia i prowadzenia tego przedsięwzięcia w sposób profesjonalny i długofalowy. Stąd prośba o pomoc – zarówno do osób prywatnych, jak i firm. Ufamy, że już niebawem zaczniemy działać na pełnych obrotach!
Więcej o naszej rozmówczyni Ani przeczytacie tutaj: www.niepelnosprawni.pl