Poprzez aktorstwo i sztukę uczymy dzieci odwagi, odkrywania pasji i wartości, pogłębiamy wiedzę oraz dążymy do realizacji ich marzeń.
Inicjatywa skierowana jest do dzieci i młodzieży z trudnych rodzin i pozwala jednocześnie na puszczenie wodzy fantazji i przenoszenia się w świat marzeń. Jest to forma, która ma wymiar terapeutyczny, gdyż pozwala uczestnikom mającym trudność z pokazywaniem się na scenie zachować pewną anonimowość. Aktorzy ubrani są na czarno, występują na czarnym tle przy udziale gry świateł, dzięki czemu są niewidoczni dla widza. Jednym z celów projektu jest również przeciwdziałanie mowie nienawiści. Zjawisko to jest wyrażone w spektaklach poprzez jej doświadczenie jak i próby przeciwstawiania się temu zjawisku.
W czasie spotkań dzieci poznają nie tylko podstawy sztuki teatralnej oraz animacji, ale również uczą się wykonywać scenografię, rekwizyty, zaproszenia, dobierać muzykę do spektaklu czy też pisać scenariusze. Nie brakuje także zajęć z zakresu autorefleksji, budowania grupy, własnej osobowości czy nawiązywania relacji.
W ramach projektu Czarny Teatr powstała grupa o nazwie ŚLONSQE BAJTLE, która swoją nauką może pochwalić się na scenie w ramach występów dla publiczności. Projekt finansowany jest z programu Obywatele dla Demokracji w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W Czarnym Teatru realizujemy również działania pogłębiające edukację. Jednym z nich jest projekt „Blaski i cienie w życiu i na scenie” realizowany dzięki funduszom Fundacji Banku Zachodniego WBK. Ta inicjatywa łączy działania teatralne z poznawaniem historii. Projekt zachęca grupy dzieci i młodzieży do rozwijania swojej wiedzy na temat najbliższego otoczenia i jego rysu historycznego. Poznając tajniki Czarnego Teatru oraz aktorstwa i ruchu scenicznego, istoty muzyki i scenografii w spektaklu uczestnicy mają możliwość przedstawić wybrane elementy historii i wykazać się swoją kreatywnością.
W ramach spotkań prowadzone są ćwiczenia z dykcji, inscenizacji z rekwizytem i bez, improwizacji, ruchu scenicznego oraz tworzenia scenografii. Dodatkowo odbywają się spotkania z historykiem i choreografem. Inicjatywa jest realizowana pod okiem profesjonalnego instruktora – pany Doroty Drewy, która jest absolwentką studium aktorsko-wokalnego oraz Terapii przez Sztukę. Wspomaga ją Lucyna Munzer, która swym kunsztem i zmysłem plastyczno-technicznym wspiera grupę w zajęciach scenograficznych.